ویلیام شکسپیر

نوشته شده در 13/4/1394 - 00:43 توسط حسین مولایی در موضوع آموزش

ویلیام شکسپیر «ویلیام شکسپیر William Shakespeare» ‏ (۱۵۶۴-۱۶۱۶) شاعر و نمایشنامه‌ نویس انگلیسی که وی را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی دانسته‌اند. به همان درجه که سعدی ، حافظ و فردوسی مظهر تفکر و زبان ادبیات و ایرانی هستند و گفته های آنان زبانزد خاص و عام است ، شکسپیر هم در تمدن انگلستان مقامی بسیار ارجمند دارد که شواهد آن در تشکیل انجمن های مخصوص برای قرائت نمایشنامه های او، دسته های سیار یا ثابت هنر پیشگان حرفه ای یا تفننی به نام "گروه شکسپیر" و همچنین تصاویر و مجسمه های متعدد از او و بازیگران نمایشنامه های او، نامگذاری خیابانها ، خانه ها و حتی میکده ها به نام او کاملاً مشهود و محقق است . حتی جملات و گفته های او به صورت کلمات قصار و ضرب المثل در گفتگوهای روزمره به گوش می رسد ، بدون این که گوینده یا شنونده از منبع حقیقی آن آگاه باشد.

ویلیام شکسپیر در ۲۶ آوریل سال ۱۵۶۴ در انگلستان در شهر استراتفورد متولد شد. شهرت شکسپیر به عنوان شاعر، نویسنده، بازیگر و نمایشنامه نویس منحصربه‌فرد است و برخی او را بزرگ ترین نمایشنامه نویس تاریخ می‌دانند، اما بسیاری از حقایق زندگی او مبهم است. پدرش شهردار و مادرش فرزند زمین داری محلی بود. شکسپیر احتمالاً در مدرسهٔ گرامر استراتفورد تحصیل کرده و در آنجا اطلاعات ارزشمندی دربارهٔ لاتین به دست آورده؛ اما ویلیام رهسپار آکسفورد یا کمبریج نشد.

دربارهٔ جوانی ویلیام فقط افسانه‌هایی برسر زبان هاست و هیچ سندی وجود ندارد. اولین مدرکی که ما دربارهٔ او پس از مراسم تعمید و نام‌گذاری داریم از ازدواج او با آن هثوی Anne Hathaway در سال ۱۵۸۲ است، که ثمرهٔ آن دختری متولد ۱۵۸۳ و یک دختر و پسر دوقلو در سال ۱۵۸۳ بود. شکسپیر پس از ازدواج به لندن رفت و در تماشاخانه مشغول بازی شد. در آنجا وظیفه ویرایش نمایش نامه‌ها را به او سپردند. شکسپیر از این موقعیت استفاده کرد و خود چند نمایشنامه نوشت که با استقبال روبه رو شد.

پس از آن تا هفت سال هیج اطلاعی از فعالیت‌هایش نداریم؛ اما وی احتمالاً پیش از سال ۱۵۹۲ در لندن به عنوان بازیگر کار می‌کرده است. در این موقع چندین گروه بازیگری در لندن و دیگر مناطق وجود داشت که ارتباط شکسپیر با یکی یا بیشتر از آنها همگی حدسیات است. اما ما از ارتباط مفید و طولانی او با موفق‌ترین دسته بازیگران با نام مردان لرد چامبرلین The Lord Chambelain's Men اطلاع داریم که پس از به تخت نشستن جیمز اول، مردان شاه the King's Men نام گرفتند. شکسپیر نه تنها با این گروه بازی کرد بلکه سرانجام سالار صاحب سهم و مدیر نمایشنامه شد.

دسته شامل کسانی که در آن روزگار مشهورترین بازیگران بودند می‌شد، مانند Richard Burbage (که بی شک خالق نقش‌های هملت، شاه لیر و اتلو بود) همین طور Robert Armin و Will Kempe (بازیگران نمایشنامهٔ دلقک و احمق شکسپیر). همچنین ایشان شناخته شده‌ترین تئاتر الیزابتی در سال ۱۵۹۹ بودند. شکسپیر در دوران نخستین خود را محدود تئاتر نکرد و در سال ۱۵۹۳ شعر عشقی اساطیری ونوس و آدونیس و در سال پس از آن نیز ربودن لاکریس را منتشر ساخت. و تا ۱۵۹۷ وی کامکار شد خانه‌ای نو در استراتفورد خریداری کند و اینک او می‌توانست خود را جنتلمن بنامد.

با دو چکامه‌ای که شکسپیر در سال‌های ۱۵۹۳ و ۱۵۹۴ به چاپ رساند اشعار او زودتر از نمایش‌هایش چاپ شدند. همینطور باید گفت که بیشتر غزل‌های وی باید در این سال‌ها نوشته شده باشند و نمایش‌های او پس از سال ۱۵۹۴ نمایان شده‌اند و او به طور کلی هر دو سال یکی را ارئه نمود که هریک شامل سرود و آهنگ‌هایی بسیار زیبایی می‌شدند.

نمایش‌های ابتدایی شکسپیر شامل: هنری چهارم، تیتوس آندرونیکس، رویای شب نیمهٔ تابستان، بازرگان ونیزی و ریچار دوم می‌شود که همگی در میانه و اواخر دهه ۱۵۹۰ تاریخ گذاری شده‌اند.

همینطور بعضی از تراژدی‌های مشهور او که در اوایل دهه ۱۶۰۰ نگاشته شده‌اند شامل: اتلو، شاه لیر و مکبث می‌شود. در حدود سال ۱۶۱۰ شکسپیر به استراتفورد برای استراحت برمی‌گردد و با وجود آن به نوشتن ادامه می‌دهد که دورهٔ رمان و کمدی-تراتژدی او به حساب می‌آید مانند: طوفان، هنری هشتم، سیمبلاین و داستان زمستان. درمورد غزلیات او می‌توان گفت که نخستین بار در سال ۱۶۰۹ به چاپ رسیدند.

ویلیام شکسپیر در روز ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ میلادی در پنجاه و دوسالگی درگذشت. جسدش را دو روز بعد در کلیسای مقدس ترینیتی به خاک سپردند. او حتی قطعه‌ای ادبی نیز برای روی سنگ قبر خود گفته که بر آن حک شده‌است:

تو را به مسیح از کندن خاکی که اینجا را دربرگرفته دست بدار!

خجسته باد آنکه این خاک را فروگذارد، و نفرین بر آنکه استخوان‌هایم بردارد!آثار:

اُتللو Othello

مکبث Macbeth

هملت Hamlet

ژولیوس سزار Julius Caesar

رومئو و ژولیت Romeo and Juliet

شاه لیر King Lear

تاجر ونیزی The Merchant of Venice

رویای شب نیمه تابستان A Midsummer Night's Dream

هنری ششم Henry VI

دو نجیب‌زاده ورونایی The Two Gentlemen of Verona

تیتوس آندرونیکوس Titus Andronicus

شاه جان King John

هنری چهارم Henry IV

کمدی اشتباهات The Comedy of Errors

هیاهوی بسیار برای هیچ Much Ado About Nothing

هنری پنجم Henry V

تروئیلوس و کریسدا Troilus and Cressida

آنتونیوس و کلئوپاترا Antony and Cleopatra

تیمون آتنی Timon of Athens

پریکلس Pericles, Prince of Tyre

کوریولانوس Coriolanus

حکایت زمستان The Winter's Tale

هنری هشتم Henry VIII

رام کردن زن سرکش The Taming of the Shrew

مجموعه غزلیات شکسپیر Shakespeare's sonnets

ونوس و آدونیس Venus and Adonis

زائر پرشور The Passionate Pilgrim
این مطلب را خواندند (اعضا)

باران (13/4/1394),حمیدرضا محدثی (13/4/1394),آرش پرتو (13/4/1394),آرش پرتو (13/4/1394),ف. سکوت (13/4/1394),عاطفه حجابی دخت ایمن (13/4/1394),سید علی الحسینی (13/4/1394),فاطمه مددی (13/4/1394),اذرمهرصداقت (13/4/1394),م.ماندگار (14/4/1394),سحر ذاکری (14/4/1394),آرمیتا مولوی (14/4/1394),حسین شعیبی (16/4/1394),حسین روحانی (17/4/1394),نعیمه میرزاعلی (18/4/1394),احمد دولت آبادی (18/4/1394),اهورا جاوید (17/9/1394),فهیمه زندیه (27/9/1394),نهال پارسا (29/2/1395),حمیدرضا میرمعزی (12/6/1395),محمدبیگلری (4/12/1395),حدیث کوهی (24/8/1396),یعقوب یحیی (7/10/1396),احمدرضاحسن شیری (29/5/1397),نارین وثوقی (9/2/1398),

نقطه نظرات

نام: محمدبیگلری کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 4 اسفند 1395 - 23:14

نمایش مشخصات محمدبیگلری درود
ممنون از شما
برقرار و برفراز باشید @};-ارسال نظر

نام کاربری: کلمه رمز:
نام شما: ایمیل شما:
آدرس وب: http:// کد:  
استفاده از شکلک در نظر
نظر شما:
 

 نظر بصورت خصوصی برای نویسنده ارسال شود.
  مشخصات شما در این دستگاه ذخیره شود.