جنبش جنوب

سال ۱۲۷۸ خورشیدی بود که با وجود اعلام بی طرفی ایران در جنگ جهانی اول نیرو های انگلیسی بی طرفی ایران را نقض کردند و وارد بوشهر شدند و آنجا را اشغال کردند .
رئیس علی دلواری (زاده روستای دلوار که اصالتا اهل ممسنی کازرون بود) با خوانین جنوب (از جمله صولت الدوله قشقایی،خان ایل ممسنی و خان ایل بختیاری) در عمارت ملای کازرونی که مخالف مشروطه گری محمد علی قاجار بود با وی جلسه ای داشتن و آمادگی خود برای مقابله با تجاوز نیرو های انگلیسی را اعلام کردن نیروهای انگلیسی همزمان با حمله به بوشهر قصد تصرف ناحیه دلوار را داشتند. دلوار محلی بود که پیش از آن چندبار سربازان انگلیسی به آن جا تجاوز کرده اما طعم شکست را در این ناحیه چشیده بودند ؛ رئیسعلی دلواراری و صولت الدوله قشیایی از این وقایع آگاه و در مقام دفاع از وطن برآمدند. قیام دلیران تنگستان با کمک صولت الدوله قشقایی که یکی از قدرت مندترین و ثروت پند ترین افراد بعد از محمدعلی قاجار بود
علیه اشغالگران آغاز شد و نیروهای متجاوز انگلیسی که قریب به پنج هزار نفر بودند در دام مبارزان تنگستانی گرفتار آمدند و عده زیادی از نیروهای انگلیسی در این حمله کشته شدند .

عملیات چریکی پیروزمندانه رئیس علی ، سایر مبارزان تنگستان را تتشویق به همراهی با او کرد ؛ تا تابستان ۱۹۱۵ عملیات موفقی را علیه نیروی دریایی انگلیس رهبری کرد ؛ انگلیسی‌ها مجبور شدند نیروهای کمکی از عراق و هند به بوشهر اعزام کنند و دلوار را به شدت بمباران کردند .
انگلیسی ها که قصد جدی برای تصرف کامل بوشهر و عضیمت به سمت شیراز را داشتن ، به رءیس علی پیشنهاد مبلغی هنگفت را دادند ولی چون رئیس علی پشتش به قشقایی ها گرم بود آن پول را نپذیرفت و نیرو های انگلیسی را با کمک قشقایی ها و دیگر ایلات جنوب در همان بوشهر شکست دادند و کشور را از دست آنان پس گرفتند.
امروزه به دلایل نقل ناپذیری نام قشقایی به کلی درباره جنبش جنوب حذف شده است.
شکل قلم:F اندازه قلم:  A A   رنگ قلم:                       پس زمینه:                    
امتیاز: 0.0 از 5 (مجموع 0 رای)
نسخه چاپی  اضافه کردن به لیست Favorites  دعوت از یک دوست برای دیدن این صفحه  فرستادن این داستان با نامه  گذاشتن این داستان در وبلاگ یا سایت خودتان  تاریخ ثبت و شماره سریال داستان لینک ثابت این داستان  گزارش خطا یا تخلف یا محتوای نامناسب   رای برای این داستان

0


ارسال نظر

نام کاربری: کلمه رمز:
نام شما: ایمیل شما:
آدرس وب: http:// کد:  
استفاده از شکلک در نظر
نظر شما:
 

 نظر بصورت خصوصی برای نویسنده ارسال شود.
  مشخصات شما در این دستگاه ذخیره شود.