شریعتی در بغداد

هوای بغداد سر و مه آلود بود. ساعت نه صبح خودم را رسانده بودم وزارت خارجه برای تأئید معرفی نامه‌ی سفارت عراق که از تهران آورده بودم. نزدیکی‌های ظهر بود که جواب نامهام را گرفتم؛ در پاکت آن مهر و موم کرده بودند. گفتند نامه را به اداره ثبت احوال ببرم. با خودم گفتم برای امروز دیره، بهتره فردا ببرم.
سوار وَن شدم تا خودم را برسانم به خیابان المتنبّی و از کتابفروشی‌های آنجا دیدن کنم. وَن برای این که از رود دجله عبور کند وارد پلی شد که به میدان الرصافه می‌رود. وسط پل که رسیدیم صحنه‌ای جلب توجهم کرد. تعدادی در پیاده روی پل ایستاده بودند و داشتند برای پرنده‌های سفید و بزرگی که تعدادشان هم زیاد بود، نان پرتاب می‌کردند. تکه نان‌ها هنوز به آب نرسیده، طعمه‌ی پرندگان می‌شدند. به خاطر ترافیک سنگین که تا انتهای پل ادامه داشت، از وَن پیاده شدم؛ و مدتی در آنجا ایستادم. آن طرف پل ساختمان قدیمی مدرسه‌ی المستنصریه که مربوط به دوران عباسی است، قرار داشت. یک جایی خوانده بودم که امام کاظم مدتی در یکی از حجره‌های این مکان زندانی بود! خودم را به آن مکان رساندم و از مسئول آنجا که یک زن تحصیل کرده بود سؤالاتی کردم. او ضمن نشان دادن چند دیوار آجری قدیمی، وجود چنین زندانی را نفی کرد. نمی‌دانم چرا نتوانست مرا قانع کند!
از آن مکان تاریخی بیرون آمدم و خودم را به خیابان المتنبّی رساندم. می‌دانستم که قدم زدن در جاهای شلوغ بغداد یک ریسک محسوب می‌شود، زیرا هر لحظه امکان داشت با یک انفجار تروریستی مواجه شوی!
از بازار لوازم التحریر فروشی وارد خیابان المتنبّی شدم. هر دو طرف خیابان مملو از مغازه‌های کتابفروشی بود. در انتهای خیابان، مجسمه‌ی نسبتاً بزرگ المتنبّی شاعر معروف نصب کرده بودند که پس از آن به ساحل دجله منتهی می‌شود. دیدن این مناظر مرا به وجد آورد و خستگی راه را از من زدود. روبروی مغازه‌ها، بساط کتابفروشی‌ها پهن بود و پیر و جوان مثل مور و ملخ در میان کتاب‌های نو و کهنه پخش و پلا بودند.
یکی از مواردی که سخت مرا مورد توجه قرار داد، کتاب‌های دکتر شریعتی بود که به عربی ترجمه شده بودند. با برخی از رهگذاران گفت و گوی مختصری داشتم و همه‌ی آنها شریعتی را به خوبی می‌شناختند. یکی از رهگذران که دانست من یک ایرانی‌ام، گفت: شریعتی از قدرتی برخوردار است که توانست در به وجود آوردن قدرت فکری و اجتماعی تأثیر به سزایی داشته باشد. دیگری در بحث ما شرکت کرد و گفت: روشن بینی چون شریعتی به یک زمان یا یک سرزمین و محیط خاصی تعلّق ندارد؛ همه‌ی شخصیت‌هایی مانند وی که کار فکری و تولید فکری می‌کنند و رساله‌ی فکری ارائه می‌دهند، از چنین صفاتی برخوردار هستند. دیگری او را با علی الوردی جامعه شناس عراقی مورد مقایسه قرار داد؛ و در ادامه گفت: هیچ کس نمی‌تواند نقش شگفت شریعتی را در میان مخاطبان بالاخص قشر انتلکتوئل و روشن بینان نادیده بگیرد.
پس دانستم که آثار مکتوب و افکار شریعتی در مرزهای عالم اسلام و فراتر از آن، موج فکری ایجاد کرده است. در همان موقع بود که احساس کردم شریعتی در خیابان المتنبّی بغداد دارد قدم می‌زند. از لابه لای رهگذران، خودم را به او رساندم. تا مرا دید لبخندی زد، و به دور دست‌ها رفت و در میان انبوه جمعیت ناپدید شد!

شکل قلم:F اندازه قلم:  A A   رنگ قلم:                       پس زمینه:                    
امتیاز: 5.0 از 5 (مجموع 3 رای)
نسخه چاپی  اضافه کردن به لیست Favorites  دعوت از یک دوست برای دیدن این صفحه  فرستادن این داستان با نامه  گذاشتن این داستان در وبلاگ یا سایت خودتان  تاریخ ثبت و شماره سریال داستان لینک ثابت این داستان  گزارش خطا یا تخلف یا محتوای نامناسب   رای برای این داستان

6

"صابرخوشبین صفت" ,م.فرياد ,حمید جعفری (مسافر شب) ,مریم مقدسی ,زهرابادره (آنا) ,شهره کبودوندپور ,


این داستان را خواندند (اعضا)

شهره کبودوندپور (14/7/1395),مریم مقدسی (14/7/1395),همایون به آیین (14/7/1395),حمید جعفری (مسافر شب) (14/7/1395),غزل سادات پورنسایی (14/7/1395),زهرابادره (آنا) (14/7/1395),"صابرخوشبین صفت" (15/7/1395),حمید جعفری (مسافر شب) (15/7/1395),داوود فرخ زاديان (15/7/1395),حیدر شجاعی (15/7/1395),مریم حسین پور (15/7/1395), ناصرباران دوست (15/7/1395),حمید جعفری (مسافر شب) (15/7/1395),"صابرخوشبین صفت" (16/7/1395),حیدر شجاعی (22/7/1395),حیدر شجاعی (19/9/1396),

نقطه نظرات

نام: م.فرياد کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 14 مهر 1395 - 08:40

نمایش مشخصات م.فرياد سلام آقای شجاعی گرامی@};-
اشاره ی بسیار به جایی بود به مرد بزرگی که علی رغم مخالفان قدرتمندش، فقط با یک قلم، احساس و اندیشه ش رو چنان در اذهان و قلوب کاشته که مخالفانش از پس حذفش بر نمی آیند. @};- @};- @};-
(اگر در صحنه ی حق و باطل جامعه ات نیستی
اگر شاهد عصر خودت
و شهید حق و باطل جامعه ات نیستی
هرکجا که می خواهی باش!
چه به نماز ایستاده باشی
چه به شراب نشسته باشی
هر دو یکیست
شهادت حضور در صحنه ی حق و باطل همیشه ی تاریخ است...) شهید شریعتی- حسین وارث آدم
ببخشید اگه جمله ای پس و ‍پیش هست. این جملات رو از حافظه ی سی سال پیش بیرون کشیدم@};-
ممنون بخاطر داستان قدرشناسانه تون نسبت به این نابغه ی بزرگ@};-
آفتاب اندیشه تون تابان!@};-


@م.فرياد توسط شهره کبودوندپور Members  ارسال در چهار شنبه 14 مهر 1395 - 10:07

نمایش مشخصات شهره کبودوندپور اگر شاهد عصر خودت
و شهید حق و باطل جامعه ات نیستی
هرکجا که می خواهی باش!
چه به نماز ایستاده باشی
چه به شراب نشسته باشی
هر دو یکیست@};-


نام: شهره کبودوندپور کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 14 مهر 1395 - 10:14

نمایش مشخصات شهره کبودوندپور درود بر شما
سفرنامه و خاطره ی زیبا و بجایی از شما خواندم!
بله دوست گرامی ما خیلی از مشاهیر خوب کشورمون رو از طریق اجنوی شناخته ایم همیشه !‌
خیام! مولانا! دکتر حسابی و دکتر شریعتی و ...
دولت آبادی باید کتابهایش را در خارج از کشور مجوز بگیرد و ما ملت سرمان در برف بماند و به این فکر کنیم چرا شریعتی سیگار می کشید و کراوات می زد!!

نفرین بر کسانی که به جای چند کتاب فقط به یک کتاب اعتقاد دارند و تعصب کور نتیجه اش استثمار است و فقر فرهنگی و فلاکت و نابودی یک تمدن
نویسا باشید@};- @};- @};-


نام: مریم مقدسی کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 14 مهر 1395 - 11:25

سلام
خوب بود
موفق باشید@};-


نام: حمید جعفری (مسافر شب) کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 14 مهر 1395 - 11:56

نمایش مشخصات حمید جعفری (مسافر شب) سلام بر جناب آقاي شجاعي گرامي@};-
وقتي اثرتان را خواندم فكر كردم دارم يه سفرنامه را مي خوانم اما بعد از كمي مطالعه ديدم فقط يك سفرنامه نيست و بخوبي در پايان اثر يك داستان جذاب را نمايان كرد.
داستان تان كليشه اي نبود و برايم جذابيت و بكر بود. بر شما آفرين مي گوييم.
موفق باشيد@};-


نام: زهرابادره (آنا) کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 14 مهر 1395 - 15:35

نمایش مشخصات زهرابادره (آنا) سلام و درود بر شما
فیلسوف و دانشمند دکتر شریعتی که در قلوب مردم ایران جایگاه خود را حفظ کرده است .
لحظه لحظه ما را با خودتان همراه کردید و لذت بردیم
یاد و خاطره دکتر علی شریعتی تا ابد در اذهان زنده باد
موفق باشیدارسال نظر

نام کاربری: کلمه رمز:
نام شما: ایمیل شما:
آدرس وب: http:// کد:  
استفاده از شکلک در نظر
نظر شما:
 

 نظر بصورت خصوصی برای نویسنده ارسال شود.
  مشخصات شما در این دستگاه ذخیره شود.